Cep telefonlarında rehber önemli bir işleve sahiptir. Telefonunuzun modelini yükseltmek istediğinizde cep telefonunu rehberini yedekleyerek yeni telefonunuza aktarmak isteyebilirsiniz. Yada telefonunuzu sıfırlamak istediğinizde rehberin silinme ihtimali bulunacağından rehberi yedeklemek önemli hale gelecektir. Cep telefonu rehberini yedeklemenin bir kaç yöntemi bulunmaktadır. Bu yazımda telefon rehberini yedekleme yöntemlerinden biri olan rehberi dosya olarak kaydederek yedek alma yöntemini anlatacağım. Bu rehber yedekleme yöntemini Android 4.1.2 işletim sistemine sahip Samsung S3 Mini cihaza göre anlatacağım. Diğer sürümlerde ufak farklılıklarda olsa aynı yolu takip ederek rehberinizi yedekleyebilirsiniz.

1.Adım) Telefonumuzda Rehber yada Kişiler simgesini seçelim.

telefon_rehberi_nasil_yedeklenir_1

2.Adım) Burada dokunmatik ekranın sol altındaki düğmeye dokunmak gerekiyor. Bazı Android sürümlerinde ise sağ üste köşede alt alta üç nokta şeklinde olan simgeye dokunmak gerekiyor.telefon_rehberi_nasil_yedeklenir_2

3.Adım) 2. adımda amacımız aşağıda görülen seçeneklere ulaşmaktı. Bu seçeneklere ulaştıysanız “İçe aktar/Dışa aktar” seçeneğini seçiyoruz.

telefon_rehberi_nasil_yedeklenir_3 4.Adım) Burada cihazınızın duruma göre farklı seçenekler çıkmaktadır. Bu cihazda SD kart bulunduğundan dolayı rehberi “SD Karta çıkar” seçeneği ile SD karta yükleyeceğiz. SD kart olmasaydı Cihaza çıkar seçeneğini de kullanabilirdik. Ya da telefona USB bellek takarak USB’ye de çıkarabilirsiniz. Bu durumda rehberi geri yüklemek daha kolay olacaktır. 

telefon_rehberi_nasil_yedeklenir_45.Adım) Bu adımda altı kırmızı ile çizilmiş şekilde telefon rehberinin nereye yedekleneceğini(kaydedileceğini) görebilirsiniz. “Tamam” butonunu seçerek işlemi onaylıyoruz.

telefon_rehberi_nasil_yedeklenir_56.Adım) Telefon rehberinde kayıtlı numaraların çokluğuna göre işlem 1-2 dakika sürmektedir.

telefon_rehberi_nasil_yedeklenir_6

7.Adım) 6.Adımda telefon rehberinin kaydedildiği yere “Dosyalarım” uygulaması ile ulaşabilirsiniz. Bu dosyayı ileride rehberi telefonunuza geri yüklemek üzere “Google Drive”, “Dropbox”, “Yandex Disk” uygulaması ile mobil cihazınızın dışında bir ortama kaydetmek gerekiyor. Bu işlemi cep telefonunuzu USB kablo ile bir bilgisayara bağlayarak ta yapabilirsiniz. Telefon rehberinizi ilk defa yedekliyorsanız yedeklenmiş rehberiniz “Rehber.vcf” adlı dosyaya kaydedilmektedir.

telefon_rehberi_nasil_yedeklenir_7

Yedeğiniz aldığımız telefon rehberini geri yüklemeyi önümüzdeki günlerde yayınlayacağım bir yazıda bulabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.


Comments

cep telefonu rehberi nasıl yedeklenir — Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir