Yurt dışına çıkacak olan bir çok kişiyi düşündüren konulardan biri de telefon hattının uygun bir tarifeyle nasıl kullanılacağı konusudur. Çünkü cep hattınızı yurt dışında kullanma konusunda dikkat etmezseniz ciddi bir maliyetle karşılaşabilirsiniz. Hiç bir yeri aramıyor olsanız bile yurt dışında iken size gelen çağrıları yanıtlamanız bile ücretlendirilir. Bu durumlarla karşılaşı yüksek maliyetlerle karşılaşmamanız için gsm operatörleri yurt dışına çıkan müşterilerinin bulunduğu ülkelerde daha ekonomik konuşma yapmalarını, mesajlaşmalarını ve internet kullanmalarını sağlayan tarifeler sunmaktadır. Turkcell, Avea ve Vodafone’nun bu yurt dışı paketlerini inceleyerek en uygun fiyatlı olanları sizinle paylaştım. Ayrıca herhangi bir yurt dışı paketi satın almayarak nasıl ücretlendirileceğinize dair araştırdığım yurt dışı tarifelerini de bu yazımda bulabileceksiniz. Yine hattınızı yurt dışında kullanıma nasıl açabileceğiniz ile ilgili bilgiyi de sizlerle paylaştım.

yurtdisinda_telefon_kullanimi

TURKCELL KULLANICILARI

Turkcell Yurtdışı KullanımTurkcell Faturalı hat sahibi iseniz;
30 dk konuşma paketini 25 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Bu tarife ile smste gönderebiliyorsunuz. Gönderdiğiniz her sms 1 dk kullanılmış gibi sayılmaktadır. Ayrıca bu tarifeyi kullandığınızda internete giriş yapmanız durumunda 30 MB internet kullanımınız da ayrıca 25 TL olarak faturanıza yansıtılmaktadır. Kısacası tarife ile 30 dk(30 sms yada 30 dk görüşme) + 30 MB internet’e toplam 50 TL ücret ödemiş olursunuz. Turkcell Akıllı Yurt Dışı Tarifesi‘nden faydalanmak için AKILLI YURTDISI yazıp 2222’ye göndermeniz gerekmektedir.Kalan görüşme sürenizi ve internet hakkınızı KALAN yazıp 2222’ye sms göndererek ya da *159#’yi tuşlayarak ücretsiz sorgulayabilirsiniz.

Turkcell Faturasız hat sahibi iseniz;

9,90 TL’ye günlük olarak(24 saat geçerli) 30 Dk + 30 MB + 30 Sms hakkı veren Avantajlı Günlük Yurt Dışı (Hazır Kart) Tarifesi‘ni kullanabilirsiniz. Tarifeden faydalanmak için YURTDISINDAYIM yazıp 2222’ye göndermeniz yeterli. Tarifeden kalan kullanım hakkınızı KALAN yazıp 2222’ye mesaj atarak ücretsiz sorgulayabilirsiniz.

Turkcell Akıllı Yurt Dışı Tarifesi ile Avantajlı Günlük Yurtdışı Tarifesinin geçerli olduğu ülkeler şunlardır; ABD, Almanya, Arnavutluk, Andora, Avusturya, Belçika, Beyaz Rusya, Birleşik Krallık (İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya, Galler), Bosna Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Karadağ, Kosova, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makao, Makedonya, Malta, Monako, Moldova, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Sırbistan, San Marino, Suudi Arabistan, Ukrayna, Yunanistan ve KKTC.

Turkcell’in tüm yurt dışı kullanım paketlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Faturalı Turkcell aboneleri hatlarını yurt dışında kullanmak için ROAM yazıp 2222’ye mesaj göndererek, Turkcell Hazır Kart kullanıcıları ise  *111#’i ücretsiz olarak tuşlamaları gerekmektedir. 

VODAFONE KULLANICILARI

vodafone_logoVodafone Faturalı veya Faturasız hat sahibi iseniz;

Yurtdışında aylık 17 TL karşılığında 30 dk(Paket Kodu: AYLIK30), 34 TL karşılığında 60 dk(Paket Kodu: AYLIK60) ve 54 TL karşılığında ise 120 dk(Paket Kodu: AYLIK120) görüşme yapabilirsiniz. Vodafone Avrupa,Amerika ve Rusya Yurtdışı konuşma paketlerinden faydalanmak için yurtiçindeyken 7048’e yurtdışındayken ise 00905427048000’e satın almak istediğiniz paket kodunu mesaj atmalısınız. Örneğin; yurtdışında 60 dk görüşme paketini satın almak için yurtiçindeyken “AYLIK60” yazıp 7048’e gönderebilirsiniz.

Vodafone Avrupa,Amerika ve Rusya Yurtdışı Konuşma Paketi’nin geçerli olduğu ülkeler şunlardır;ABD, Almanya, Andora, Anguilla, Antigua, &, Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Avusturya, Barbados, Belçika, Belize, Bermuda, Beyaz, Rusya, Bolivya, Bosna, Hersek, Brezilya, Bulgaristan, Cayman, Adaları, Cebelitarık, Çek, Cumhuriyeti, Danimarka, Dominik, Cumhuriyeti, Dominika, Ekvator, El, salvador, Estonya, Faroe, Adaları, Finlandiya, Fransa, Fransız, Guyanası, Grenada, Guadeloup, Guadeloupe, Guatemala, Guernsey, Guyana, Haiti, Hırvatistan, Hollanda, Hollanda, Antilleri, Honduras, İngiliz, Virgin, Adala, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Jamaika, Jersey, Kanada, Karadağ, Kolombiya, Kosova, KostaRika, Kuba, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Man, Adası, Martinik, Meksika, Moldovya, Montserrat, Nikaragua, Norveç, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Porto, Riko, Romanya, Rusya, Samoa, San, Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, St., Kitts, ve, Nevis, St., Lucia, St., Maarten, St., Vincent, ve, Grenadines, Surinam, Şili, Trinidad, &, Tobago, Turks, &, Caicos, Adaları, Ukrayna, Uruguay, Vanuatu, Venezuella, Virjin, Adaları, Yunanistan.

Bu paket ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bazı Vodafone aboneleri(Red XSmall, Red Small, Red Medium, Red Large, Red Elite, Red 2015, Red Classic, Red Classic Extra, Red Extra, Red Elite Extra, Red, Red Elite Plus, RED Mini, RED, RED+, Red Basın, Genç Avantaj Ekstra, Cep Avantaj Her Yöne Ekstra, EşDost Maksi tarifelerindeki aboneler) Her Şey Dahil Pasaport Paketi ile günde 9,90 TL karşılığında Türkiye’deki tarifelerini yurtdışında kullanabilirler.

Tüm faturasız Vodafone aboneleri(Hesabını Bilen, Akıl Küpü, Duran, Devreden, Faturalı Esnek tarifeleri dahil) ise Günlük Pasaport tarifesini(24 saat geçerli 30 dk + 30 sms + 100 MB internet) 9,90 TL karşılığında kullanabilirler. Aboneler Türkiye’den GUNLUK yazıp 7000’e veya yurtdışından 00905427048000’a mesaj gönderek bu paketi satın alabilirler.

Vodafone Her Şey Dahil Pasaport ve Günlük Pasaport Paketleri’nin geçerli olduğu ülkeler şunlardır;Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Fransa, Gana, Guatemala, Guyana, Güney Afrika Cumhuriyeti, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsviçre, İtalya, Jamaika, Kanada, Katar, KKTC, Kolombiya, Kosta Rika, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Meksika, Mısır, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Portekiz, Porto Riko, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Surinam, Şili, Uruguay, Yeni Zelanda, Yunanistan

Her Şey Dahil Pasaport ve Günlük Pasaport Paketleri ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Vodafone’un tüm Yurtdışı Kullanım Tarifelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Vodafone aboneleri hatlarını yurtdışında kullanmak için *121#’yi tuşlamaları ya da yurtiçinde iken “ROAM AC” yazıp 7048’e göndermeleri gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir Vodafone yurtdışı paketi kullanmamanız durumunda Vodafone Yurtdışı Kullanım Ücretleri‘ne göz atmanızı tavsiye ederim.

AVEA KULLANICILARI

avea_logo

Avea Faturalı ve Faturasız hat sahibi iseniz;

Yurtdışında 15 TL karşılığında günlük 30 dk(Paket Kodu: GUN30), aylık 19 TL karşılığında 30 dk(Paket Kodu: AY30), 49 TL karşılığında 90 dk(Paket Kodu: AY90) ve 55 TL karşılığında ise 120 dk(Paket Kodu: AY120) konuşma yapabilirsiniz. Avea’nın bu yurtdışı konuşma paketlerinden faydalanmak için yurtiçindeyken 5555’e satın almak istediğiniz paket kodunu mesaj atmalısınız. Örneğin; 60 dk yurtdışı görüşme paketini satın almak için yurtiçindeyken “AY60” yazıp 5555’e gönderebilirsiniz.

Yurtdışında iken konuşma, mesajlaşma yapacak ve internet kullanacaksınız aylık 30 dk konuşma, 30 sms, 30 MB internet paketini 55 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Avea’nın yurtdışı Aylık Süper Üçlük Paketini satın almak için UCLUK yazıp 5555’e mesaj atmanız yeterlidir.

Tüm Avea yurtdışı paketlerinden kalan kullanım hakkınızı KALAN yazıp 5555’e mesaj atarak öğrenebilirsiniz.

Avea’nın Aylık Yurtdışı Konuşma paketlerinin geçerli olduğu ülkeler şunlardır; ABD, Andora, Arnavutluk, Almanya, Avusturya, Belçika, Belarus, Bosna, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Karadağ, Litvanya, Lichtenstein, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Malta, Moldovya, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Vatikan, Yunanistan, Rusya, Ukrayna, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, KKTC’de geçerlidir.

AVEA aboneleri hatlarını yurtdışında kullanmak için *150#’yi tuşlamaları ya da yurtiçinde iken “AC” yazıp 5555’e göndermeleri gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir Avea yurtdışı paketi kullanmamanız durumunda 2015 yılına ait Avea Yurtdışı Hat Kullanım Ücretleri‘ne göz atmanızı tavsiye ederim.

Not: İncelediğim yurtdışı paketleri hemen hemen tüm abonelerin faydalanacağı paketlerdir. Sürekli yurtdışına çıkan kullanıcılar için gsm operatörlerin daha da uygun paketleri bulunmaktadır.

 


Comments

yurt dışında uygun tarifeyle telefon kullanımı — 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir