attribute changer kullanımı (resimli anlatım)

USB Belleklerde yer alan dosya ve klasörlerimiz bazı zararlı yazılımların etkisi ile gizli hale gelir. Bir çoğumuz flaş belleğimizdeki dosya ve klasörlerin silindiğini düşünürüz. Flaş belleğimizdeki gizli dosya ve gizli klasörlerin nasıl görünür hale getireceğimizi daha önceki “flaş diskteki gizlenmiş dosya ve klasörleri görünür hale getirmek” başlıklı yazımda anlatmıştım. Bu yazıda ise görünür hale getirmiş olduğumuz bu gizli dosya ve klasörlerin “gizli” olma özelliğini nasıl kaldıracağımızı anlatacağım. Çünkü gizli dosya ve klasörler bu özelliklerinden dolayı başka bilgisayarlarda da görünmez halde olur ve her seferinde “flaş diskteki gizlenmiş dosya ve klasörleri görünür hale getirmek” başlıklı yazımda bahsettiğim ayarlar yapmak gerekir. Bu zahmetten kurtulmak için ve aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmek için “Attribute Changer” adlı Türkçe programı buradan indirip bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Kurulumu gerçekleştirdiyseniz işlem adımlarına geçebilirsiniz. Kolay gelsin.

1) Virüs tarafından gizli hale getirilmiş klasörün “gizli” özelliği Windows Klasör Özellikleri bölümünden kaldırılması genelde mümkün değildir. Bu özelliği devredışı bırakacağımız kutu pasif haldedir. Şayet bu kutu aktifse “gizli” ibaresinin önündeki seçeneği kaldırmanız yeterli olacaktır.

attrib_changer_kullanimi_1

2) Bilgisayarda gizli olan klasörlerin simgesi sönük haldedir.

attrib_changer_kullanimi_2

3) Attrib Changer programını kurduktan sonra klasörülerin üzerinde sağ tıklayınca “Öznitelikleri Değiştir” seçeneği çıkar. Bu seçeneğe tıklıyoruz.

attrib_changer_kullanimi_3

4) Karşımıza çıkan pencerede yukarıda yer alan ve genelde önünde işaret bulunan “Gizli” ve “Sistem” seçeneklerinin önündeki işareti kaldırıyoruz.

attrib_changer_kullanimi_4

5) Gizli klasörlerin içerisindeki klasörleri de görünür hale getirmek istiyorsak “Alt klaserleri dahil et” seçeneğinin önündeki kutuyu işaretliyoruz.

attrib_changer_kullanimi_5

6) Artık klasör simgesinin normal hale geldiğini gördük. Tüm gizli klasörlerinizi bu yöntem ile görünür hale getirebilirsiniz.

attrib_changer_kullanimi_6

5 thoughts on “attribute changer kullanımı (resimli anlatım)”

  1. Elmas Eser

    Gerçekten çok çaresiz kalmıştım. Ki bloğun imdadıma yetişti. Teşekkür ederim 🙂
    Yalın ve resimli açıklamaların sayesinde önemli ders notlarıma tekrar kavuştum! ^^

  2. kardeşim Allah yolunu açık etsin Çok teşekkur ederim önemli bilgiler kayboldu diye çildiriyodum çözdüm sorunu

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir