araba için mp3 cd’si nasıl yapılır?

Elinizde bulunan MP3 formatındaki müzik dosyalarını CD’ye atıp MP3 çalma özelliği olan bir cihazda dinlemek isteyebilirsiniz. Genelde arabaların MP3 çalar özelliği bulunan teyplerinde dinlenmek üzere hazırlanacak bu müzik CD’si için bir CD yazıcı programa ihtiyaç duyarsınız. Ancak MP3 dosyalarınızı gelişigüzel CD’ye atarsanız araba teybinizde bu CD genelde çalışmaz. Bu nedenle CD yazıcı programınızda mutlaka MP3 CD’si oluşturma özelliğinin bulunması gerekir.

MP3 CD’si oluşturmak için daha önce NERO adlı programı kullanırdım. Ancak NERO programının lisans gerektiren bir program olması ve bu basit işlem için yüklemesinin uzun sürmesinden dolayı farklı bir program arayışına girdim ve sonunda MP3’leri CD’ye yazmak için kullanabilecek ücretsiz ve basit bir program olan BurnAware Free‘yi keşfettim. Genelde arabada çalmak için kullanacağınız MP3 CD’lerini oluşturmada kullanmanızı tavsiye ettiğim BurnAware Free programını indirmek için buraya tıklayınız. Yazılımın kurulumu da kullanımı kadar oldukça basit. Sadece yükleme esnasında biraz dikkat ederek istenmedik programların(Yandex Browser vb.) kurulumunu engellemeniz gerekebilir.

BurnAware Free programının kurulumunu gerçekleştirdiyseniz hemen MP3 CD’si oluşturma işlemine geçebiliriz.

1) BurnAware Free programını çalıştırdığınızda programın ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. Burada önce soldaki bölümden Çoklu Ortam seçeneğini daha sonra sağdaki bölümden MP3 Diski yazan seçeneği tıklıyoruz.

2) Bu adımda önce MP3 dosyalarını aktaracağımız CD veya DVD’nin kapasitesini seçiyoruz. Bu önemli çünkü ekleyeceğimiz müzik dosyalarının boş CD veya DVD’de ne kadar yer kapladığını bu bölümden takip edeceğiz. Yine bu pencerede boş CD veya DVD’ye aktarmak istediğimiz MP3 içeren müzik klasörlerini veya MP3 dosyalarını seçeceğiz. “Ekle” butonuna tıklayarak bu klasör ve dosyaları eklememiz gerekiyor. Yanlışlıkla eklediğiniz klasör ve dosya olursa yine bu penceredeki “Kaldır” butonu ile o dosyayı kaldırabilirsiniz.3) “Ekle” butonuna basarak eklediğimiz Mp3 içeren klasörler aşağıdaki gibi görüntülenecektir. Yine alt tarafta boş CD’nin ne kadarını dolduracağımızı görebilirsiniz. Sağ üst kısımda ise CD/DVD yazıcı cihazımızın yazma hızını ayarlayacağımız butonu görüyorsunuz. CD/DVD sürücüsüne boş CD/DVD yerleştirdikten sonra CD/DVD yazma hızını mümkün olduğu kadar küçük bir değer(24x,16x gibi) seçmenizde fayda var. Daha yavaş ancak kaliteli bir CD yazma işlemi için bu ayar önemlidir. Son olarak kırmızı renkli “Yaz” simgesine tıklayarak MP3 dosyalarımızın CD’ye yazdırılmasını başlatıyoruz.

İşlem tamamlanmıştır. İyi yolculuklar.


araba için mp3 cd’si nasıl yapılır?” üzerine 113 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir