mobil cihaz temizleme

mobil tarayıcı geçmişini temizleme (resimli anlatım)

Mobil Tarayıcılar cep telefonumuzla internet sayfalarını açmamıza yarar. Bazı uygulamalarda(Twitter, Instagram, Whatsapp vb.) bulunan bağlantıları tıkladığımızda otomatik olarak devreye girer. Girdiğimiz her internet sayfası, adresi ve içeriği ile mobil cihazımızın hafızasında yer kaplar. Her bir mobil tarayıcı kullanıma bağlı olarak değişmekle birlikte tablet ve telefonlarımızın veri depolama alanını azaltır. Android telefonlarda Internet adıyla kurulu gelen mobil tarayıcının yanı sıra Google firmasının Chrome mobil tarayıcısı yada başka bir tarayıcı bulundurup zaman zaman bunları da kullanıyor iseniz tarayıcınızın saklı tuttuğu verileri  temizlemenizde fayda var. Ancak Mobil Tarayıcınıza bu temizliği yaptıktan sonra mobil tarayıcınız ile giriş yaptığınız forum,sözlük,sosyal ağ hesaplarınıza yeniden erişim sağladığınızda tarafınıza kullanıcı adı ve parola sorulabilir. Parolasını ezbere bilmediğiniz hesabınıza yeniden girmek istediğinizde biraz uğraşabilirsiniz.

mobil cihaz temizlemeBu yazımda size Android tabanlı mobil cihaza yüklü olan Chrome Mobil tarayıcısının önbellekte saklamış olduğu verileri  nasıl sileceğinizi telefonumdan aldığım ekran görüntüleri ile anlatacağım. Mobil tarayıcınızı ve haliyle mobil cihazınızı da hızlandıracak olan bu işlemi herkesin uygulayabileceğini düşünerek işlem adımlarına geçmek istiyorum. Android işletim sistemlerinin versiyon farklılıklarından kaynaklı görüntülerdeki bazı nesnelerin yerleri farklılık gösterebilir. Bu görüntüler Android 4.4.2 versiyonlu mobil cihazımdan çekilmiştir.

1) Mobil cihazımızın “Ayarlar” bölümüne giriyoruz.mobil_cihaz_temizleme_1

2) Bu adımda amacımız “Uygulama Yöneticisi” bölümüne ulaşmak. Bazı telefonlarda Ayarlar bölümünde direk bu bölüme ulaşabilirsiniz. Son Android versiyonlarında bu bölüm “Genel” sekmesinin içerisinde yer almaktadır. mobil_cihaz_temizleme_2

3) “Uygulama Yöneticisi” mobil cihazımızda kurulu bulunan uygulamaların yer aldığı bölümdür. mobil_cihaz_temizleme_3

4) Uygulama Yöneticisi bölümünde mobil cihazımızda kurulu bulunan uygulamalar Kategorilere ayrılmıştır. Mobil Cihaza sizin indirip yüklediğiniz uygulamalar “YÜKLENEN” kısmında yer alır. Ancak burada bulamadığınız uygulamaları “YÜKLENEN” yazan ifadenin bulunduğu bölümü sol doğru kaydırarak “HEPSİ” yazan bölüme girerek bulabilirsiniz. mobil_cihaz_temizleme_4

5) Mobil Cihazımızın hafızasında yer kaplayan uygulamayı buradan bularak seçiyoruz. Örnek olarak Chrome Mobil Tarayıcısının önbelleğini temizleyeceğiz.

mobil_cihaz_temizleme_5

6) Chrome Mobil Tarayıcısı önbellekte 152 MB yer kaplamaktadır. Bu kullanıma göre değişen bir değerdir. Hafızamıza 152 MB yer kazandırmak için “Önbelleği temizle” butonunu seçiyoruz. Eğer Chrome tarayıcısının kaydettiği şifreleri, yer imlerini, daha önce girilen web site adreslerini silmek istiyorsanız “Veriyi sil” butonunu kullanabilirsiniz. Veriyi sil butonunu kullandığınızda bir uyarı çıkar ve bu uyarı penceresini onaylamanız gerekecektir.mobil_cihaz_temizleme_6

7) Ben yalnızca “Önbelleği temizle” işlemi yaptım ve görüldüğü gibi Chrome önbelleği temizlendi.mobil_cihaz_temizleme_7

8) Veriyi sil işlemini de gerçekleştirmeniz durumunda Chrome Mobil Tarayıcıyı açtığınızda aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız. Bu ekran uygulamayı ilk kurduğunuzda karşınıza çıkan ekrandır. Yani Chrome ilk haline dönmüştür.mobil_cihaz_temizleme_8

Bu işlemi mobil cihazınızda kurmuş olduğunuz ve internet kullanan Twitter, Intagram,Whatsapp vb. uygulamalara da uygulayınız. Cihazınızın hafızasında önemli ölçüde yer açılacaktır.

11 thoughts on “mobil tarayıcı geçmişini temizleme (resimli anlatım)”

 1. Merhaba, general mobile cep telefonunda görünmesini istemediğim telefon görüşmelerini, nasıl silebilirim?
  Teşekkürler.
  Ersin

 2. Benim telefonum S4 arama gecmisini silmeden wifiye hiç baglanamiyorum sizce sebebi ne olabilir.

 3. Bir harfe basıldığında kişilerin çıkması normal.Bu durum Instagram’dan kaynaklı bir durum.Neticede oraya yazdığınız herşeyi veri tabanında arar.Sorun olan yazmadan isimlerin çıkmasıdır.Bu da bu yöntemi uygulayınca düzelecektir.Bir harfe bastığınızda çıkmasını istemediğiniz birisi varsa engelleyin.

 4. Anlattığınız gibi uygulama yöneticisinden instagram verilerini silmeme rağmen arama geçmişim hala silinmiyor. Ne yapmam gerekir ?

  1. Intagram uygulamasını aç. Sağ üs köşedeki 3 noktaya dokunarak Seçenekler bölümüne gir.En altta “Arama Geçmişini Sil” ifadesine dokun.

   1. Bu şekilde silinmiyor. Arama kısmında bir harfe basıldığı an eski girilen sayfalar otomatik olarak çıkıyor

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir