bilsem sınavı 1. ve 2. sınıflar

İlkokul 1. ve 2. sınıflara yönelik Bilsem Grup Tarama Sınavı tablet ile uygulanmaya başlamıştır. Her ilçede 1 okul sınav merkezi olarak belirlenmiş olup BİLSEM Grup Tarama Sınavı bu okullarda uygulanmaktadır. Sınav yaklaşık 20 dk. sürmektedir. Örneğin 10:30’da sınava girecek bir öğrenci 10:00’da okul binasında hazır bulunmalıdır. Sınav bitiminden sonra 11:00’de ise veli tarafından alınabilir.

bilsem-grup-taramaTürkiye’de ilk defa uygulanan bu sınavda öğrenciler de soru tipleri ve sınavın işleyişi ile ilgili yeterli bilgiye sahip değildir.Sınav tabletlerle yapıldığı için bir uygulama kullanılmaktadır. MEB Bilsem Grup Tarama DEMO adlı bu uygulamayı Playstore’dan “bilsem” diye aratarak indirebilirsiniz.Öğrencilerin ne tür sorularla karşılaşacağına dair örnekleri izleyip, alıştırmaları yapabileceği bu demo uygulama sınav öncesi öğrencilere deneyim kazandırmayı amaçlamaktadır.

Öğrenci kimliği ve sınava giriş belgesi ile sınav salonuna alınmaktadır. Her sınıfta 10 öğrenci sınava girmektedir. Her öğrencinin masasında 1 tablet bulunmakta ve öğrenci yalnızca kendi tablet ekranını görmektedir. Salonda görevli öğretmen tarafından kimlik bilgisi kontrol edilen öğrenci tablete müdahale etmemelidir.bilsem_tablet_sinav_uygulama1Öğretmen tarafından T.C. Kimlik Numarası ekrana girilecek ve “Bilgileri Getir” butona basılarak “Örnekleri İzleyelim” butonunun ekrana gelmesini bekleyecektir.

Öğretmenlerin talimatıyla “Örnekleri İzleyelim” butonuna dokunan öğrenciler daha sonra “Alıştırmalar” butonunun ekrana çıkmasını bekleyecekler ve bu butona basarak alıştırma olarak ekrana gelecek soruları yapacaklardır. Alıştırmalar bittikten sonra “Sınavı Başlat” butonu ekrana çıkacak ve bu ekranda öğrenciler bekleyecek salon görevlisi öğretmenin “Sınavı Başlat” butonuna dokunun demelerini bekleyecektir. bilsem_tablet_sinav_uygulama3“Sınavı Başlat” butonuna basan öğrencinin karşısına grafik ağırlıklı sorular çıkacaktır. Soru tiplerini daha sonra burada paylaşacağım.

Sınav bittikten sonra ekrana “Sınavınız bitmiştir.” şeklinde bir uyarı çıkacaktır. Başa dön düğmesine basarak T.C. Kimlik Numarası girilen ilk ekrana dönüş gerçekleştirilerek sınav sona erdirilir.bilsem_tablet_sinav_uygulama5

2016 yılı BİLSEM (1.ve 2. SINIF) Tablet Bilgisayar Uygulaması Sınav sonuçlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir