kablosuz modemin unutulan yayın şifresi nasıl bulunur

Kablosuz modemlerin yayın şifrelerini bulmak her zaman ilgi çekicidir ancak sanıldığı kadar kolay değildir. Çeşitli programların bilgisayarınızın etrafındaki kablosuz yayın yapan modemlerin şifrelerini çözdüğü iddia edilmektedir. Zamanında böyle bir programı kendi modemimin şifresini çözmek için denemiş olmama rağmen bir sonuç alamadım. Böyle bir programla kablosuz modem yayın şifresini bulup, kötü niyetle kullanmayan güzel insanları da tebrik ederim.

Kendinize ait kablosuz modemin kablosuz yayın şifresi modemin içerisinde kayıtlı ve dilediğiniz zaman modem arabirimine giriş yaparak(Modem arabirimi için de ayrıca kullanıcı adı ve şifre bulunmaktadır)şifreye ulaşabilirsiniz.

kablosuz-modem-sifre-bulmaBenim bu yazımda bahsedeceğim yöntem ise şifresini daha önceden bilip bilgisayarınıza girdiğiniz ancak unuttuğunuz bir kablosuz modem yayınının şifresine nasıl ulaşacağınız ile ilgilidir. Windows 7’de herhangi bir programa gerek kalmadan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz ancak Windows 8 için bu işlem biraz daha farklı şekilde yapılmaktadır. Bu işlemin Windows 8’de nasıl yapılacağına dair ileride ayrı bir yazı yayınlayacağım.

Şimdi daha önce şifresini girerek erişim sağladığımız Kablosuz Modemin yayın şifresini öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulayalım.

1)  Windows 7 Başlat düğmesine windows7-baslattıklayıp “Programları ve dosyaları ara” kutusuna “Kablosuz Ağları Yönet” yazıp Enter tuşuna basıyoruz.

windows7-kablosuz-modem-sifresi-bulma1

windows7-kablosuz-modem-sifresi-bulma2

2) Kablosuz Ağları Yönet ekranında daha önce şifresini girerek bağlantı kurduğumuz Kablosuz Modemlerin yayın isimleri görünür. Hangisinin şifresini öğrenmek istiyorsak o yayın adının üzerine fareyle çift tıklıyoruz.

windows7-kablosuz-modem-sifresi-bulma3

3) Kablosuz Ağ Özellikleri penceresinde yukarıda bulunan “Güvenlik” sekmesine tıklıyoruz.windows7-kablosuz-modem-sifresi-bulma4

4) Güvenlik sekmesinde “Ağ güvenlik anahtarı” bölümünde Kablosuz Modem’in yayın şifresi yazılıdır. Ancak Windows parola gizlilik ilkesi gereği bunu siyah noktalar şeklinde gösterir. Şifreyi görmek için “Karakterleri göster” seçeneğinin önündeki kutuyu işaretlememiz gerekiyor.

windows7-kablosuz-modem-sifresi-bulma5

 

5) Ve Kablosuz Modemin yayın şifresi karşımızda…

windows7-kablosuz-modem-sifresi-bulma6

2 thoughts on “kablosuz modemin unutulan yayın şifresi nasıl bulunur”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir